Diagnostyka sprężarek – podstawowe fakty
4 października 2019
Przemysł spożywczy i techniczny łączy m.in. konieczność korzystania ze sprężarek, bez których trudno sobie wyobrazić produkcję tysięcy, czy nawet milionów, sztuk opakowań do przeróżnych produktów codziennego użytku. Jednak aby każda taka firma mogła prosperować, niezbędne jest regularne przeprowadzanie diagnostyki sprężarek. Jak się ją przeprowadza? Na co zwrócić uwagę przy wyborze firmy serwisowej?
Dlaczego warto przeprowadzać diagnostykę sprężarek?
Terminowość, dyspozycyjność, doświadczenie – to podstawowe cechy firmy serwisowej godnej polecenia. Jednak przed jej wybraniem warto sobie uświadomić dlaczego tak dużo mówi się o diagnostyce sprężarek. Zabieg odpowiednio przeprowadzony zwiększy żywotność całej maszyny i pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów naprawy i wstrzymania produkcji z tytułu awarii. Dodatkowo diagnostyka sprężarek pozwoli na odnalezienie przyczyn już występujących usterek.
Jak przeprowadzana jest diagnostyka sprężarek?
Diagnostyka sprężarek to zbiór czynności wykonywanych z użyciem różnych przyrządów. Pomiary przeprowadzane są z użyciem nowoczesnego sprzętu, który pozwala uzyskać niezwykle precyzyjne wyniki. Rozpoczynającym etapem diagnostyki sprężarek jest zmierzenie początkowej wartości strumienia powietrza, czyli natężenie przepływu, i szczelności całego systemu. Istotne jest zmierzenie ciśnienia także w punkcie krytycznym (miejsce poprzedzające rozgałęzienie czy ważny odbiornik).
Co jeszcze warto wiedzieć?
Niezwykle istotny w ocenie stanu technicznego sprężarki jest procent wycieku. Statystyki podają uśrednioną wartość w przedziale 20 – 30%, chociaż jest możliwość redukcji wycieku nawet do 10%! Aby to się udało, niezbędna jest odpowiednia diagnostyka sprężarek. Fachowcy nie tylko znajdą kłopotliwe miejsce i oszacują wielkość uszkodzeń, ale także będą wiedzieli jakich materiałów użyć do naprawy lub zaproponują wymianę segmentu na nowy. Diagnostyki sprężarek niesie ze sobą wiele plusów i warto ją przeprowadzać regularnie.