Kompresory 24

Diagnostyka oraz naprawa kompresorów śrubowych.

Naprawa sprężarek śrubowych od podstaw

Narzędzia

Wirniki, łożyska, przekładnie, pokrywy… Dowolna sprężarka powietrza ma wiele części, a każda z nich może ulec awarii. Nie tylko naprawa sprężarek śrubowych jest przeprowadzana za pomocą specjalistycznych narzędzi, ale także niezbędna jest szeroka wiedza na temat działania wszystkich podzespołów – tylko wtedy mamy pewność, że nie zostaną przeoczone żadne uszczerbki. Co jeszcze warto wiedzieć o procesie naprawczym sprężarek?

Od czego zaczyna się naprawa sprężarek śrubowych?

Od znalezienia fachowców, których obdarzymy zaufaniem. Na pewno będą to ludzie zorganizowani, mówiący wprost o wszystkich procedurach, którzy przestrzegają BHP. Powinni także wskazać zakres ich usług, ponieważ obecnie, gdy tylko jest taka możliwość, odchodzi się od wymiany uszkodzonych części na nowe, a regeneruje się te zniszczone. Dzięki temu naprawa sprężarek śrubowych jest dużo tańsza. A co można poddać regeneracji? Wszystko zależy od skali uszkodzeń, jednak najczęściej są to śruby, łożyska, wirniki, uszczelnienia gazowe czy tłoczyska tłoka.

Najważniejsze są pomiary

Jednak zanim zaczniemy mówić o jakiejkolwiek regeneracji podzespołów czy naprawie sprężarek śrubowych, należy dokonać szczegółowych pomiarów. Trzeba mieć pewność, że komponenty są odpowiednio wyważone, nie mają luzów. Mierzona jest wydajność, która pozwala oszacować straty, żeby później móc je wyeliminować. Naprawa sprężarek śrubowych często zawiera w sobie wykrywanie wycieków i ich zakrywanie. Wszystkie pomiary wykonywane są w określonych warunkach, przy użyciu m.in. sprzętów wibrodiagnostycznych, termicznych i ciśnieniomierzy.

Niestety czasami diagnostyka bywa bagatelizowana, a pozwala zaoszczędzić zbędnych nerwów i wydatków. Kiedy już dojdzie do tego momentu, kiedy musimy skorzystać z usług profesjonalistów, którzy przeprowadzą naprawę sprężarek śrubowych, warto wyciągnąć wnioski na przyszłość. Pomóc w tym mogą rady, które przekażą serwisanci. Podpowiedzą, jak zoptymalizować sprężarkę aby działała możliwie najdłużej osiągając maksymalną wydajność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *