Kompresory 24

Diagnostyka oraz naprawa kompresorów śrubowych.

Co to jest i jak przebiega diagnostyka kompresorów

Warsztat

Sprężarki to maszyny, przed którymi stoi ważna zadanie. Używane są do podnoszenia stopnia ciśnienia gazów lub wymuszają ich przepływ. Kompresory to rodzaj sprężarek, których stopień sprężenia jest najwyższy spośród wszystkich dostępnym sprężarek. Dlatego diagnostyka kompresorów jest tak istotna. Jak jest przeprowadzana? Jaki ma wpływ na dalsze, prawidłowe, funkcjonowanie tej maszyny energetycznej?

Jakie plusy daje diagnostyka kompresorów?

Prawidłowo przeprowadzona diagnostyka kompresorów zwiększa ich żywotność i pozwala wyeliminować uszkodzenia sprężarki w przyszłości. Brak awarii przekłada się z kolei na zmniejszenie zbędnych kosztów potencjalnej naprawy i pozytywnie wpływa na maksymalny czas użytkowania maszyny. Diagnostyka kompresorów to zatem nie tylko troska o samą sprężarkę, ale też znaczny wpływ na zminimalizowanie strat w firmie.

Jak wygląda diagnostyka kompresorów?

Diagnostyka kompresorów to szereg szczegółowych pomiarów przeprowadzanych przez wyszkolonych fachowców. Jest wieloetapowa, a w czasie jej trwania używa się możliwie najnowszych przyrządów, aby podany wynik jak najbardziej szczegółowy. Podstawowymi narzędziami są detektory ultradźwiękowe czy kamery termowizyjne. Diagności sięgają także po detektory drgań. Diagnostyka kompresorów składa się ponadto z pomiarów termicznych czy akustycznych oraz pomiarów napięć.

Co się dzieje z kompresorem po diagnostyce?

Fachowcy zajmują się nie tylko techniczną stroną diagnostyki kompresorów. Po zakończeniu rozpoznania przedstawiają szczegółowy raport. Dokumentacja zawiera wyniki pomiarów oraz ocenę stanu technicznego całej sprężarki. Informuje czy kompresor może trafić do dalszego użytku, czy należy go wymienić na nowy lub czy wystarczy wymienić jedynie kilka elementów sprężarki. Co więcej, profesjonalna diagnostyka kompresorów składa się także z propozycji rozwiązań na przyszłość, które pomogą usprawnić funkcjonowanie kompresora oraz przedłużyć jego żywotność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *