Kompresory 24

Diagnostyka oraz naprawa kompresorów śrubowych.

Remonty sprężarek śrubowych – co warto wiedzieć?

Compressor

Jak przemysł szeroki i zróżnicowany, tak można się natknąć na różne maszyny, bez których codzienna praca w tej gałęzi gospodarki byłaby niemożliwa. Gdyby zrobić listę najważniejszych z nich, to sprężarki powietrza byłyby na pewno całkiem wysoko. Ich duża eksploatacja z kolei przekłada się na ilość firm, które oferują remonty sprężarek śrubowych czy innych kompresorów, a z takich usług prędzej czy później przyjdzie skorzystać każdemu, kto ich używa. A jak przebiega sama naprawa?

Przygotowania do remontu sprężarek śrubowych

Od strony czysto konsumenckiej najlepiej jest, aby proces remontu sprężarek śrubowych zaczął się dużo wcześniej, niż przyjazdem serwisantów do fabryki. Pierwszym krokiem powinno być znalezienie rzetelnej firmy, z dobrymi opiniami. Jeśli dodatkowo prześledzimy jej ofertę i znajdziemy satysfakcjonujące nas rozwiązania, jak chociażby możliwość otrzymania maszyny zastępczej na czas remontu sprężarek śrubowych, to jest to strzał w dziesiatkę.

Remonty sprężarek śrubowych krok po kroku

Na samym początku fachowcy z wybranego przez nas serwisu dokonują dokładnych pomiarów. Jest to szczególnie ważne przy awariach, w których nie widać na pierwszy rzut oka, w którym miejscu remont sprężarki śrubowej jest wymagany. Pozwala to oszacować miejsce i skalę uszkodzeń. Zlokalizowane zostają wycieki i inne mankamenty. Fachowcy obliczają także nierzadko procent generowanych strat przez powstałe ubytki. Same pomiary wykonywane są za pomocą specjalistycznych sprzętów, których na próżno szukać w zwykłych warsztatach – detektory ultradźwiękowe czy detektory drgań.

Co jeszcze wchodzi w zakres remontu sprężarek śrubowych? Tak naprawdę wszystko zależy od rodzaju i wielkości usterki maszyny. Czasami wystarczy regeneracja uszczelnień na powierzchni wirników i regulacja luzów. Innym razem regeneracji trzeba poddać głowice i tłoki odciążające. Natomiast co jest stałym komponentem takiej naprawy to skrzętnie sporządzona dokumentacja, która nie tylko opisuje wcześniejsze ubytki, ale także informuje o dalszej możliwości użytkowania sprężarki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *