Kompresory 24

Diagnostyka oraz naprawa kompresorów śrubowych.

Jak przebiega naprawa kompresorów śrubowych?

Warsztat

Sprężarki powietrza do w pełni sprawnego funkcjonowania wymagają regularnych przeglądów. Jednak nawet najdokładniejsze zalecanie się do otrzymanych od fachowców i producentów tych maszyn wytycznych nie jest w stanie zapobiec ich awariom. Na szczęście całkiem łatwo znaleźć odpowiedni serwis, który pomoże w rozwiązaniu tego problemu. Aby jednak naprawa kompresorów śrubowych, czy dowolnej innej sprężarki, przebiegła pomyślnie, warto wyposażyć się w podstawową wiedzę o sprężarkach.

Co to jest sprężarka śrubowa?

Zanim zaczniemy zajmować się naprawą kompresorów śrubowych, warto zaznajomić się z podstawami, czyli co to w ogóle jest i jak działa. Najbardziej charakterystyczne dla tego rodzaju sprężarek są wirniki, czyli owe śruby, którym maszyna zawdzięcza nazwę. Szczelność między nimi ma duży wpływ na sprawność całości, dlatego często podlegają regulacji czy naprawie. Kompresory śrubowe słyną także ze swoich niewielkich (zwłaszcza w porównaniu z innymi sprężarkami) rozmiarów oraz częstym brakiem amortyzatorów sprężynowych, które za to nierzadko są zastępowane tłumikami wibracji absorbującymi wibracje wysokiej częstotliwości.

Sama naprawa kompresorów śrubowych jest także zależna od typu sprężarki – może być olejowa lub bezolejowa. Ta pierwsza polega w dużej mierze na filtrach, które muszą rozdzielić mieszaninę powietrza i oleju, który wcześniej jest niezbędny np. do schładzania ochrony stopni śrubowych. Z kolei sprężarka bezolejowa do chłodzenia korzysta z wody, a sama jest stosowana w miejscach, w których nie można sobie pozwolić na nawet znikome ilości oleju w produkcie, np. w przemyśle papierniczym.

Fachowa naprawa kompresorów śrubowych

Jeżeli sprężarka Gardner Denver, lub innego producenta, przestała działać lub ma niepokojące symptomy, to czas wezwać ekipę naprawczą. Naprawa kompresorów śrubowych olejowych i bezolejowych to zadanie dla fachowców, którzy dokonają dokładnych pomiarów przy użyciu zaawansowanej aparatury, takiej jak kamera termowizyjna czy detektory drgań. Profesjonalistów można także poznać po dokładnie sporządzonej dokumentacji świadczącej o możliwości oddania sprężarki do dalszej eksploatacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *